Showtimes by cinema

Please choose a region.

Show more filters

Genre

Language

Projection

Center Ideal, Aarau

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

15:00

Viewing room 4 – G6Y.

Cunningham

Documentary

17:30

Viewing room 4 – E/g12/6Y.

17:30, 20:30

Viewing room 1 – G14/12Y.

14:30, 17:15

Viewing room 2 – G8/6Y.

Scoob!

Animation, Children, Comedy, Mystery

14:30

Viewing room 3 – G8/6Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

17:00

Viewing room 3 – G14/12Y.

20:00

Viewing room 2 – G14/12Y.

Freier Film, Aarau

20:30

Viewing room 1 – F/g14/8Y.

Schloss, Aarau

Cortex

Drama, Thriller

20:00

Viewing room 1 – G16Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

20:30

Viewing room 2 – G16Y.

The Witches

Fantasy

15:00

Viewing room 2 – G12/10Y.

17:00

Viewing room 1 – G12/10Y.

17:30

Viewing room 2 – G16/14Y.

blue Cinema Cinedome, Abtwil SG

17:15

Viewing room 6 – G14/12Y.

Antebellum

Horror

20:15

Viewing room 6 – G16Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

17:45, 20:45

Viewing room 3 – G14/12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

14:45

Viewing room 3 – G6Y.

17:00, 20:00

Viewing room 2 – G14/12Y.

Dragon Rider

Animation

14:00

Viewing room 5 – G8/6Y.

14:15, 17:15, 20:15

Viewing room 4 – G12Y.

14:45, 17:30

Viewing room 10 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

17:45, 20:45

Viewing room 8 – G16Y.

The Witches

Fantasy

14:15 (4K), 17:15 (4K), 20:15 (4K)

Viewing room 1 – G12/10Y.

14:15, 20:30

Viewing room 9 – G12/10Y. 4DX

20:30

Viewing room 10 – G12/10Y.

James Bond: GoldenEye

20:30

Viewing room 7 – G16Y.

James Bond: Licence to Kill

17:30

Viewing room 7 – G16Y.

James Bond: The Living Daylights

14:00

Viewing room 7 – G14Y.

14:00

Viewing room 2 – G8/6Y.

17:00

Viewing room 5 – G8/6Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

17:00

Viewing room 9 – G14/12Y. 4DX

20:00

Viewing room 5 – G14/12Y.

Cosmopolis, Aigle

18:40

Viewing room 3 – F14/10Y.

20:45

Viewing room 1 – F14/12Y.

15:40

Viewing room 2 – F8Y.

The Gruffalo

Animation

16:45

Viewing room 3 – F

18:10

Viewing room 1 – F8/6Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

17:40

Viewing room 2 – F14/12Y.

20:45

Viewing room 2 – F12/10Y.

Leventina, Airolo

20:30

Viewing room 1 – I12Y.

Leuzinger, Altdorf UR

20:15

Viewing room 1 – G14/12Y.

16:00

Viewing room 1 – G8/6Y.

VAMOS - Ein neuer Weg

Documentary

18:00

Viewing room 1 – CH/g16Y.

Otello, Ascona

Favolacce

Drama

16:30

Viewing room 1 – I16Y.

I Am Greta

Documentary

20:50

Viewing room 1 – O12/0Y.

Mare

Drama

18:30

Viewing room 1 – O16/12Y.

Rex, Aubonne

Cévennes

Comedy

20:30

Viewing room 1 – F14/10Y.

I Am Greta

Documentary

17:30

Viewing room 1 – O12/6Y.

Poly

Adventure, Children

14:30

Viewing room 1 – F8Y.

Lux, Baar ZG

17:15

Viewing room 1 – G12Y.

The Witches

Fantasy

20:15

Viewing room 1 – G12/9Y.

14:30

Viewing room 1 – G8/6Y.

Sterk, Baden

Beyto

Drama

20:30

Viewing room 1 – O/gf10Y.

20:15

Viewing room 2 – F/g14/8Y.

Babyteeth

Comedy, Drama

17:15

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

14:45

Viewing room 2 – E/g16/14Y.

Zwischenwelten

Documentary

15:00

Viewing room 1 – CH/g10/8Y.

Trafo, Baden

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

20:45

Viewing room 1 – G14/12Y. Dolby Atmos

A Nice Girl Like You

Comedy, Romance

18:15

Viewing room 4 – G12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

15:30

Viewing room 4 – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

20:30

Viewing room 3 – G16Y.

20:15

Viewing room 2 – E/gf14/12Y. Dolby Atmos

The Secret Garden

Drama, Fantasy

17:45

Viewing room 3 – G10/6Y.

Dragon Rider

Animation

15:00

Viewing room 3 – G8/6Y.

17:30

Viewing room 2 – CH/g8Y. Dolby Atmos

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

18:00

Viewing room 1 – G16Y. Dolby Atmos

17:15

Viewing room 5 – G8Y.

The Witches

Fantasy

15:15

Viewing room 1 – G12/10Y. Dolby Atmos

14:45

Viewing room 2 – G8/6Y. Dolby Atmos

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:00

Viewing room 5 – G14/12Y.

B-Movie, Basel

Internationaler Tag des Animationsfilms

22:00

Viewing room 1 – E/g16Y.

The Wind

20:00

Viewing room 1 – E/g18Y.

blue Cinema Capitol, Basel

14:00, 17:15

Viewing room 2 – CH/g8Y.

James Bond: GoldenEye

20:15

Viewing room 2 – E/g16Y.

14:00

Viewing room 1 – G8/6Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

16:45, 20:00

Viewing room 1 – E/gf14/12Y.

kult.kino atelier, Basel

Beyto

Drama

16:30, 21:00

Viewing room 5 – O/gf10Y.

Cunningham

Documentary

18:30

Viewing room 2 – E/g12/6Y.

The Secret Garden

Drama, Fantasy

12:00

Viewing room 4 – G10/6Y.

Die Konferenz der Tiere (1969)

12:30

Viewing room 3 – G6Y.

14:30

Viewing room 5 – O/g8Y.

16:30

Viewing room 4 – O/g8Y.

I Am Greta

Documentary

18:30, 20:45

Viewing room 4 – O/gf12/6Y.

11:45, 16:10, 20:30

Viewing room 2 – F/g14/8Y.

La Daronne

Comedy, Crime, Drama

18:40

Viewing room 5 – F/g14Y.

Mestari Cheng

Comedy, Drama

14:10

Viewing room 4 – O/g10/6Y.

Misbehaviour

Drama, History

12:10

Viewing room 5 – E/g10/8Y.

16:15

Viewing room 1 – E/g16/14Y.

20:20

Viewing room 3 – E/g16/14Y.

14:20, 17:20

Viewing room 3 – O/gf16Y.

Zürcher Tagebuch

Documentary

12:15

Viewing room 1 – O/g6Y.

kult.kino camera, Basel

17:45, 20:20

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

Favolacce

Drama

15:20

Viewing room 1 – I/gf16Y.

Babyteeth

Comedy, Drama

15:10

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

17:40

Viewing room 1 – E/gf14/12Y.

20:10

Viewing room 1 – O/g12Y.

Zwischenwelten

Documentary

13:30

Viewing room 1 – O/gf10/8Y.

Pathé Küchlin, Basel

15:15

Viewing room 1 – G14/12Y.

Antebellum

Horror

20:30

Viewing room 8 – G16Y.

Beyto

Drama

15:30, 18:00, 20:15

Viewing room 3 – O/g10Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

15:45, 18:15, 20:45

Viewing room 2 – G14/12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

12:45, 15:00

Viewing room 5 – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

17:45

Viewing room 1 – G16Y.

17:30

Viewing room 5 – E/gf14/12Y.

20:15

Viewing room 5 – G14/12Y.

The Secret Garden

Drama, Fantasy

13:45

Viewing room 8 – G10/6Y.

Dragon Rider

Animation

13:00

Viewing room 1 – G8/6Y.

16:00

Viewing room 8 – G12Y.

20:00

Viewing room 7 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

17:45

Viewing room 7 – G16Y.

20:45

Viewing room 6 – G16Y.

18:15

Viewing room 8 – G8Y.

The Witches

Fantasy

15:30, 18:00, 20:30

Viewing room 4 – G12/10Y.

12:45, 15:15

Viewing room 7 – G8/6Y.

Scoob!

Animation, Children, Comedy, Mystery

13:15

Viewing room 3 – G8/6Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:00

Viewing room 1 – G14/12Y.

18:30

Viewing room 6 – G16/14Y.

Stadtkino Basel, Basel

Chicuarotes

20:00

Viewing room 1 – O

The Science of Sleep

Fantasy

Text for ZH Events

15:00

Viewing room 1 – O/gf

She Dies Tomorrow

22:15

Viewing room 1 – E

The Parallax View

17:30

Viewing room 1 – E/gf

Studio Central, Basel

Dilwale Dulhania Le Jayenge

14:00

Viewing room 1 – O/e

Forum, Bellinzona

20:30

Viewing room – I14/13Y.

20:20

Viewing room – I11Y.

Missing Link

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

15:45

Viewing room – I8/0Y.

Onward

Animation, Children, Comedy, Fantasy

15:55

Viewing room – I8/0Y.

Paprika

18:00 (Circolo del cinema Bellinzona)

Viewing room – O

Pinocchio

Fantasy

13:45

Viewing room – I10/0Y.

Scoob!

Animation, Children, Comedy, Mystery

13:45

Viewing room – I8/0Y.

Un divan à Tunis

Comedy, Drama

18:00

Viewing room – I14/0Y.

Bex Grain de Sel, Bex

I Am Greta

Documentary

18:00

Viewing room 1 – O12/6Y.

20:30

Viewing room 1 – F8/6Y.

Cinema Excelsior, Brugg

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

20:15

Viewing room 1 – G14/12Y.

Dragon Rider

Animation

15:15

Viewing room 1 – G8/6Y.

The Witches

Fantasy

17:45

Viewing room 1 – G10Y.

Odeon, Brugg

I Am Greta

Documentary

18:00

Viewing room 1 – O/gf12/6Y.

20:15

Viewing room 1 – F/g14/8Y.

13:00

Viewing room 1 – G8Y.

Zwischenwelten

Documentary

11:00

Viewing room 1 – CH/g10/8Y.

Prado, Bulle

21:00

Viewing room 2 – F14/10Y.

18:15

Viewing room 1 – F12/8Y.

20:30

Viewing room 3 – F12/8Y.

17:45

Viewing room 2 – F14/12Y.

Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary

Adventure, Animation, Children, Drama, Western, History

15:45

Viewing room 3 – F6Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

18:00

Viewing room 3 – F14/12Y.

20:45

Viewing room 1 – F14/12Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

15:30

Viewing room 1 – F6/0Y. 3D

Poly

Adventure, Children

15:15

Viewing room 2 – F8Y.

ABC, Bülach

16:00

Viewing room 1 – G14/12Y.

The Witches

Fantasy

13:30, 20:00

Viewing room 1 – G12/10Y.

cinEden, Château-d'Oex

20:30

Viewing room 1 – F14/12Y.

Sirius, Châtel-St-Denis

20:45

Viewing room 1 – F14/10Y.

17:00

Viewing room 1 – F8Y.

Cinéma Chexbres - Cinéma de la Grande Salle, Chexbres

20:30

Viewing room 1 – O16Y.

Kinocenter, Chur

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

18:00

Viewing room Quader – G12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

14:00

Viewing room Stadthof – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

19:00

Viewing room Stadthof – G16Y.

18:30

Viewing room Studio – E/gf12Y.

Dragon Rider

Animation

13:30

Viewing room Studio – G6Y.

21:30

Viewing room Stadthof – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

20:30

Viewing room Quader – G16Y.

16:00

Viewing room Studio – G8Y.

The Witches

Fantasy

21:00

Viewing room Studio – G10Y.

13:00

Viewing room Quader – G8/6Y.

16:30

Viewing room Stadthof – G8Y.

Casino, Cossonay-Ville

Antebellum

Horror

18:00

Viewing room 1 – F16Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

15:00

Viewing room 1 – F6/0Y.

Peninsula

Action, Horror, Thriller

20:30

Viewing room 1 – F16Y.

Colisée, Couvet

20:30

Viewing room 1 – F8/6Y.

Cinemont, Delémont

15:45, 19:45

Viewing room 4 – F14/10Y.

18:00

Viewing room 1 – F12/8Y.

20:00

Viewing room 2 – F12/8Y.

20:15

Viewing room 1 – F14/12Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

18:15

Viewing room 3 – F12Y.

Cunningham

Documentary

17:45

Viewing room 4 – O/f12/6Y.

I Am Greta

Documentary

15:15

Viewing room 2 – O/gf12/6Y.

14:00

Viewing room 3 – F8/6Y.

17:30

Viewing room 2 – F14/12Y.

Peninsula

Action, Horror, Thriller

20:30

Viewing room 3 – F16Y.

Poly

Adventure, Children

13:00

Viewing room 2 – F8Y.

13:30

Viewing room 1 – F12/10Y.

16:15

Viewing room 3 – F12/10Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

15:30

Viewing room 1 – F6/0Y.

La Grange, Delémont

Courts métrages

18:00

Viewing room 1 – O

Pathé, Dietlikon

14:00

Viewing room 7 – G14/12Y.

Antebellum

Horror

20:30, 23:00

Viewing room 5 – G16Y.

Beyto

Drama

16:15, 18:30, 20:45

Viewing room 4 – O/g10Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

15:15, 17:30, 20:00

Viewing room 2 – G14/12Y.

23:00

Viewing room 3 – G14/12Y.

Playing with Fire

Children, Comedy

Firefighter Jack is being challenged when the parents of some rescued kids can't be found anywhere.

14:00

Viewing room 4 – G6Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

12:45, 15:00

Viewing room 1 – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

18:15

Viewing room CINE DELUXE 10 – G16Y.

17:45, 20:45

Viewing room 6 – G14/12Y.

20:15

Viewing room 8 – E/gf14/12Y.

The Secret Garden

Drama, Fantasy

12:45

Viewing room 2 – G10/6Y.

Boonie Bears: Blast into the Past

Adventure, Animation, Fantasy

13:45

Viewing room CINE DELUXE 10 – G6Y.

Dragon Rider

Animation

13:00, 15:15

Viewing room 8 – G8/6Y.

16:30, 18:45, 21:00

Viewing room 7 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

18:00, 20:15

Viewing room 1 – G16Y.

22:15

Viewing room 2 – G16Y.

16:00

Viewing room CINE DELUXE 10 – G8Y.

The Witches

Fantasy

13:00, 15:30, 18:15

Viewing room 9 – G12/10Y. 4DX

15:15, 18:00, 20:30

Viewing room 3 – G12/10Y.

13:15, 15:45

Viewing room 5 – G8/6Y.

The New Mutants

Action, Horror, Sci-fi

22:30

Viewing room 1 – G16Y.

Peninsula

Action, Horror, Thriller

23:15

Viewing room 4 – G16Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:30

Viewing room CINE DELUXE 10 – G14/12Y.

20:45

Viewing room 9 – G14/12Y. 4DX

17:45

Viewing room 8 – E/g16/14Y.

18:15

Viewing room 5 – G16/14Y.

23:30

Viewing room 6 – G16Y.

Train to Busan

Action, Drama, Horror, Thriller

23:15

Viewing room 8 – G16Y.

Unhinged

Thriller

23:15

Viewing room 7 – G16Y.

Orion, Dübendorf

20:15

Viewing room 1 – E/g14/8Y.

17:00

Viewing room 1 – G8Y.

Pathé Mall of Switzerland, Ebikon

Antebellum

Horror

20:45

Viewing room 10 – G16Y.

Beyto

Drama

15:30, 18:00, 20:30

Viewing room 11 – O/g10Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

16:15

Viewing room 8 – G14/12Y.

Cortex

Drama, Thriller

18:15

Viewing room 6 – G16Y.

17:30, 20:15

Viewing room 7 – G14/12Y.

20:30

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

The Secret Garden

Drama, Fantasy

14:30

Viewing room 3 – G10/6Y.

Dragon Rider

Animation

15:15

Viewing room 7 – G8/6Y.

17:45, 20:00

Viewing room 12 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

18:30, 20:45

Viewing room 8 – G16Y.

The Witches

Fantasy

14:30, 17:15

Viewing room 9 – G12/10Y. 4DX

14:45, 17:30, 20:15

Viewing room 5 – G12/10Y.

15:30

Viewing room 6 – G8/6Y.