Showtimes by cinema

Please choose a region.

Show more filters

Genre

Language

Projection

Center Ideal, Aarau

20:00

Viewing room 1 – E/gf14/12Y.

The Witches

Fantasy

20:00

Viewing room 3 – G12/10Y.

Freier Film, Aarau

Beyto

Drama

20:30

Viewing room 1 – CH/g10Y.

Schloss, Aarau

Cortex

Drama, Thriller

20:00

Viewing room 1 – G16Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

20:30

Viewing room 2 – G16Y.

blue Cinema Cinedome, Abtwil SG

17:15

Viewing room 6 – G14/12Y.

Antebellum

Horror

20:15

Viewing room 6 – G16Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

17:45, 20:45

Viewing room 3 – G14/12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

14:45

Viewing room 3 – G6Y.

17:00, 20:00

Viewing room 2 – G14/12Y.

Dragon Rider

Animation

14:00

Viewing room 5 – G8/6Y.

14:15, 17:15, 20:15

Viewing room 4 – G12Y.

14:45, 17:30

Viewing room 10 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

17:45, 20:45

Viewing room 8 – G16Y.

The Witches

Fantasy

14:15 (4K), 17:15 (4K), 20:15 (4K)

Viewing room 1 – G12/10Y.

14:15, 20:30

Viewing room 9 – G12/10Y. 4DX

20:30

Viewing room 10 – G12/10Y.

James Bond: A View to a Kill

17:30

Viewing room 7 – G14Y.

Octopussy

Action

14:00

Viewing room 7 – G16Y.

James Bond: The Living Daylights

20:30

Viewing room 7 – G14Y.

14:00

Viewing room 2 – G8/6Y.

17:00

Viewing room 5 – G8/6Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

17:00

Viewing room 9 – G14/12Y. 4DX

20:00

Viewing room 5 – G14/12Y.

Kinofoyer Lux, Affoltern am Albis

Knives Out

Crime, Mystery, Thriller

20:15

Viewing room 1 – E/g12/8Y.

Cosmopolis, Aigle

18:40

Viewing room 3 – F14/10Y.

20:45

Viewing room 1 – F14/12Y.

15:40

Viewing room 2 – F8Y.

I Am Greta

Documentary

18:10

Viewing room 2 – O12/6Y.

L'Art de la guerre

18:30

Viewing room 1 – O

The Gruffalo

Animation

16:45

Viewing room 3 – F

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

16:00

Viewing room 1 – F6/0Y.

20:45

Viewing room 2 – F12/10Y.

Leuzinger, Altdorf UR

Ciné Actuel, Annemasse

Drømmebyggerne

Animation

14:00

Viewing room 1 – F6/0Y.

Josep

Animation, Documentary

18:00

Viewing room 1 – F

Cinéma Gaumont, Archamps

100% Wolf

Animation, Children

10:05, 12:05, 14:05, 16:05

Viewing room 1 – O

12:45, 14:50, 17:00

Viewing room 1 – F14/0Y.

11:30, 13:30, 15:20, 16:50, 18:50

Viewing room 1 – F12/0Y.

ADN

History

09:55, 14:20, 16:30

Viewing room 1 – F14/10Y.

Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary

Adventure, Animation, Children, Drama, Western, History

10:30

Viewing room 1 – F6/0Y.

Druk

Drama

17:45

Viewing room 1 – O

Josep

Animation, Documentary

16:00

Viewing room 1 – F

Les griffes de la nuit

18:40, 20:50

Viewing room 1 – O

Les mal-aimés

11:15

Viewing room 1 – F

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

15:00

Viewing room 1 – O14Y.

17:15

Viewing room 1 – F14Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

16:15, 17:30

Viewing room 1 – F6/0Y.

18:20

Viewing room 1 – F14/12Y.

Peninsula

Action, Horror, Thriller

10:45, 13:15, 15:15, 15:40

Viewing room 1 – F16/0Y. IMAX

18:15

Viewing room 1 – O16/0Y. IMAX

Petit Ours Brun – Le spectacle au cinéma

10:20

Viewing room 1 – F

Petit vampire

11:00, 12:30

Viewing room 1 – F

Poly

Adventure, Children

10:00, 12:15, 14:30, 16:25

Viewing room 1 – F8/0Y.

11:50, 13:55, 18:00

Viewing room 1 – O12/10Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

13:00

Viewing room 1 – F14/0Y.

The Good Criminal

14:15

Viewing room 1 – F

Rex, Aubonne

Lux, Baar ZG

The Witches

Fantasy

20:15

Viewing room 1 – G12/9Y.

Sterk, Baden

Beyto

Drama

20:30

Viewing room 1 – O/gf10Y.

20:15

Viewing room 2 – F/g14/8Y.

Babyteeth

Comedy, Drama

17:15

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

Trafo, Baden

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

20:45

Viewing room 1 – G14/12Y. Dolby Atmos

Cortex

Drama, Thriller

20:30

Viewing room 3 – G16Y.

20:15

Viewing room 2 – E/gf14/12Y. Dolby Atmos

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:00

Viewing room 5 – G14/12Y.

blue Cinema Capitol, Basel

James Bond: The Living Daylights

20:15

Viewing room 2 – E/g14Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:00

Viewing room 1 – E/gf14/12Y.

kult.kino atelier, Basel

Beyto

Drama

16:30, 21:00

Viewing room 5 – O/gf10Y.

Cunningham

Documentary

18:30

Viewing room 2 – E/g12/6Y.

14:30

Viewing room 5 – O/g8Y.

16:30

Viewing room 4 – O/g8Y.

I Am Greta

Documentary

12:00, 18:30, 20:45

Viewing room 4 – O/gf12/6Y.

11:45, 16:10, 20:30

Viewing room 2 – F/g14/8Y.

La Daronne

Comedy, Crime, Drama

18:40

Viewing room 5 – F/g14Y.

Mestari Cheng

Comedy, Drama

14:10

Viewing room 4 – O/g6Y.

Misbehaviour

Drama, History

12:10

Viewing room 5 – E/g10/8Y.

16:15

Viewing room 1 – E/g16/14Y.

20:20

Viewing room 3 – E/g16/14Y.

12:20

Viewing room 3 – O/g10/6Y.

14:20, 17:20

Viewing room 3 – O/gf16Y.

18:15, 20:40

Viewing room 1 – G14/12Y.

Zürcher Tagebuch

Documentary

12:15

Viewing room 1 – O/g6Y.

kult.kino camera, Basel

17:45, 20:20

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

Favolacce

Drama

15:20

Viewing room 1 – I/gf16Y.

Babyteeth

Comedy, Drama

15:10

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

17:40

Viewing room 1 – E/gf14/12Y.

20:10

Viewing room 1 – O/g12Y.

Neues Kino, Basel

Grave of the Fireflies

Animation, Drama, War

21:00

Viewing room 1 – O/g

Pathé Küchlin, Basel

15:15

Viewing room 1 – G14/12Y.

Beyto

Drama

15:30, 18:00, 20:15

Viewing room 3 – O/g10Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

15:45, 18:15, 20:45

Viewing room 2 – G14/12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

15:00

Viewing room 5 – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

17:45

Viewing room 1 – G16Y.

17:30

Viewing room 5 – E/gf14/12Y.

20:15

Viewing room 5 – G14/12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

20:30

Viewing room 6 – G16Y.

The Witches

Fantasy

15:30, 18:00

Viewing room 4 – G12/10Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:00

Viewing room 1 – G14/12Y.

18:30

Viewing room 6 – G16/14Y.

Stadtkino Basel, Basel

In the Cut

Crime, Drama, Mystery, Romance, Thriller

Psycho-thriller in which Meg Ryan plays a sex-deprived writing teacher. Directed by Jane Campion.

21:00

Viewing room 1 – E/gf

Neruda

Crime, Drama

18:30

Viewing room 1 – O/gf16Y.

Bex Grain de Sel, Bex

I Am Greta

Documentary

20:00

Viewing room 1 – O12/6Y.

Cinema Excelsior, Brugg

20:15

Viewing room 1 – G14/12Y.

Odeon, Brugg

Beyto

Drama

20:15

Viewing room 1 – G10Y.

18:00

Viewing room 1 – F/g14/8Y.

Zwischenwelten

Documentary

15:00

Viewing room 1 – CH/g10/8Y.

Prado, Bulle

21:00

Viewing room 2 – F14/10Y.

18:15

Viewing room 1 – F12/8Y.

20:30

Viewing room 3 – F12/8Y.

17:45

Viewing room 2 – F14/12Y.

Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary

Adventure, Animation, Children, Drama, Western, History

15:45

Viewing room 3 – F6Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

18:00

Viewing room 3 – F14/12Y.

20:45

Viewing room 1 – F14/12Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

15:30

Viewing room 1 – F6/0Y. 3D

Poly

Adventure, Children

15:15

Viewing room 2 – F8Y.

ABC, Bülach

The Witches

Fantasy

20:00

Viewing room 1 – G12/10Y.

cinEden, Château-d'Oex

I Am Greta

Documentary

19:30

Viewing room 1 – O12/6Y.

Kinocenter, Chur

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

18:00

Viewing room Quader – G14Y.

Favolacce

Drama

17:30

Viewing room Studio – I/gf16Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

20:30

Viewing room Quader – G16Y.

The Witches

Fantasy

20:00

Viewing room Studio – G10Y.

17:00

Viewing room Stadthof – F/g10/8Y.

Casino, Cossonay-Ville

20:30

Viewing room 1 – F14/12Y.

Cinemont, Delémont

20:00

Viewing room 4 – F14/10Y.

18:00

Viewing room 1 – F12/8Y.

20:30

Viewing room 2 – F12/8Y.

20:15

Viewing room 1 – F14/12Y.

Cunningham

Documentary

17:45

Viewing room 4 – O/f12/6Y.

19:45

Viewing room 3 – F14/12Y.

Yalda

Drama

18:15

Viewing room 2 – O/f16/12Y.

La Grange, Delémont

Pathé, Dietlikon

Antebellum

Horror

20:30

Viewing room 5 – G16Y.

Beyto

Drama

16:30, 18:45, 21:00

Viewing room 4 – O/g10Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

15:15, 17:30, 20:00

Viewing room 2 – G14/12Y.

Playing with Fire

Children, Comedy

Firefighter Jack is being challenged when the parents of some rescued kids can't be found anywhere.

14:15

Viewing room 4 – G6Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

15:00

Viewing room 1 – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

18:15

Viewing room CINE DELUXE 10 – G16Y.

17:45, 20:45

Viewing room 6 – G14/12Y.

20:15

Viewing room 8 – E/gf14/12Y.

Misbehaviour

Drama, History

14:45

Viewing room 8 – E/g10/8Y.

14:15, 16:30, 18:45, 21:00

Viewing room 7 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

18:00, 20:15

Viewing room 1 – G16Y.

16:00

Viewing room CINE DELUXE 10 – G8Y.

The Witches

Fantasy

15:15, 18:00, 20:30

Viewing room 3 – G12/10Y.

15:30, 18:15

Viewing room 9 – G12/10Y. 4DX

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:30

Viewing room CINE DELUXE 10 – G14/12Y.

20:45

Viewing room 9 – G14/12Y. 4DX

17:30

Viewing room 8 – E/g16/14Y.

18:15

Viewing room 5 – G16/14Y.

Orion, Dübendorf

14:00 (In Zusammenarbeit mit Pro Senectute)

Viewing room 1 – CH/g10Y.

Volunteer

Documentary

20:15

Viewing room 1 – O/gf12/8Y.

Zwischenwelten

Documentary

18:00

Viewing room 1 – O/gf10/6Y.

Pathé Mall of Switzerland, Ebikon

Antebellum

Horror

20:45

Viewing room 10 – G16Y.

Beyto

Drama

18:00, 20:30

Viewing room 11 – O/g10Y.

Cortex

Drama, Thriller

18:15

Viewing room 6 – G16Y.

17:30, 20:15

Viewing room 7 – G14/12Y.

20:30

Viewing room 2 – E/gf14/12Y.

17:45, 20:00

Viewing room 12 – G12Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

18:30, 20:45

Viewing room 8 – G16Y.

The Witches

Fantasy

17:15

Viewing room 9 – G12/10Y. 4DX

17:30, 20:15

Viewing room 5 – G12/10Y.

Peninsula

Action, Horror, Thriller

18:00

Viewing room 10 – G16Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

17:15, 20:15

Viewing room 1 – G14/12Y. IMAX

19:45

Viewing room 9 – G14/12Y. 4DX

20:00

Viewing room 3 – G14/12Y.

17:30

Viewing room 3 – G16/14Y.

18:15

Viewing room 2 – E/g16/14Y.

20:30

Viewing room 6 – G14/12Y.

Cineboxx, Einsiedeln

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

18:00

Viewing room 2 – G14/12Y.

20:15

Viewing room 2 – G14/12Y.

The Witches

Fantasy

18:00

Viewing room 1 – G12/10Y.

blue Cinema Maxx, Emmenbrücke

16:45

Viewing room 7 – G14/12Y.

Antebellum

Horror

20:30

Viewing room 6 – G16Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

14:45, 20:45

Viewing room 2 – G14/12Y.

Clara

Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy

14:30

Viewing room 6 – G6Y.

Cortex

Drama, Thriller

17:30

Viewing room 6 – G16Y.

17:00, 20:00

Viewing room 4 – G14/12Y.

The Secret Garden

Drama, Fantasy

17:45 (4K)

Viewing room 2 – G10/6Y.

Dragon Rider

Animation

14:45

Viewing room 5 – G8/6Y.

Follow Me

Adventure, Horror, Thriller

17:45, 20:45

Viewing room 5 – G16Y.

The Witches

Fantasy

14:00 (4K), 17:15 (4K), 20:00 (4K)

Viewing room 3 – G12/10Y.

14:15, 20:30

Viewing room 8 – G12/10Y. 4DX

James Bond: A View to a Kill

17:30

Viewing room 1 – G14Y.

Octopussy

Action

14:00

Viewing room 1 – G16Y.

James Bond: The Living Daylights

20:30

Viewing room 1 – G14Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

17:00

Viewing room 8 – G14/12Y. 4DX

20:00

Viewing room 7 – G14/12Y.

Kino Engelberg, Engelberg

20:15

Viewing room 1 – G14/12Y.

Cinéma Voltaire, Ferney-Voltaire

16:05, 17:45

Viewing room 1 – F14/0Y.

15:35, 18:15

Viewing room 1 – F12/0Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

11:45, 13:55

Viewing room 1 – F6/3Y.

15:25, 17:50

Viewing room 1 – F14/0Y.

Petit vampire

11:15, 13:25

Viewing room 1 – F6Y.

Poly

Adventure, Children

11:00, 13:15

Viewing room 1 – F8/0Y.

The Hideaway Cinema, Flims

A Nice Girl Like You

Comedy, Romance

20:30

Viewing room 3 – G12Y.

20:30

Viewing room 1 – G14/12Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

20:15

Viewing room 2 – G14/12Y.

Cinema Luna, Frauenfeld

Babyteeth

Comedy, Drama

19:30

Viewing room 1 – E/g14/12Y.

20:00

Viewing room 2 – E/g16/14Y.

Schlosskino, Frauenfeld

Rex Cinemotion, Fribourg

ADN

History

18:15

Viewing room 1 – F14/10Y.

20:45

Viewing room 3 – F14/10Y.

Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary

Adventure, Animation, Children, Drama, Western, History

15:30

Viewing room 3 – F6Y.

The Gruffalo

Animation

15:45

Viewing room 2 – F

15:15, 20:30

Viewing room 1 – F14/12Y.

18:00

Viewing room 2 – O12/10Y.

18:30

Viewing room 3 – F16/14Y.

Yalda

Drama

21:00

Viewing room 2 – O16/12Y.

Arena Cinemas, Fribourg

14:00, 16:10, 18:20, 20:40

Viewing room 7 – F14/10Y.

A Nice Girl Like You

Comedy, Romance

20:15

Viewing room 3 – O12Y.

14:00, 16:10, 18:20, 20:30

Viewing room 8 – F12/8Y.

15:40, 18:10, 20:40

Viewing room 5 – F14/12Y.

14:10

Viewing room 1 – F8Y.

Unhinged

Thriller

20:45

Viewing room 2 – F16Y.

18:00

Viewing room 3 – O8Y.

Greenland

Action, Sci-fi, Thriller

20:20

Viewing room 6 – F14/12Y.

15:30

Viewing room 3 – O8/6Y.

14:20, 16:40

Viewing room 9 – F8/6Y.

The Craft: Legacy

Drama, Fantasy

16:15, 18:30, 20:50

Viewing room 1 – F14/12Y.

Trolls World Tour

Action, Adventure, Animation, Children, Comedy, Fantasy, Musical

13:30

Viewing room 6 – F6/3Y.

14:30, 17:00

Viewing room 10 – F6/3Y. 4DX 3D

16:00, 18:10

Viewing room 2 – F8/6Y.

Peninsula

Action, Horror, Thriller

20:15

Viewing room 10 – F16Y. 4DX

Poly

Adventure, Children

18:00

Viewing room 6 – F8Y.

The Witches

Fantasy

15:40

Viewing room 6 – O12/10Y.

Scoob!

Animation, Children, Comedy, Mystery

13:45

Viewing room 2 – F8/6Y.

14:00, 16:10, 18:20, 20:30

Viewing room 4 – F12/10Y.

Tenet

Action, Sci-fi, Thriller

19:45

Viewing room 9 – F14/12Y.

fricks monti, Frick

Marabu, Gelterkinden

20:15

Viewing room 1 – F/g14/8Y.

Bio, Genève

Cévennes

Comedy

14:00

Viewing room Grande – F14/10Y.

Cunningham

Documentary

17:15

Viewing room Petite – O12/6Y.

L'Île aux oiseaux

Documentary

13:45

Viewing room Petite – F16Y.

La Daronne

Comedy, Crime, Drama